Tobey Maguire (Peter Parker/Spider-Man)

1. června 2007 v 1:00 | Zdroj-kfilmu.net |  Tobey Maguire

Rodné jméno

Tobias Vincent Maguire

Místo narození

Santa Monica, Kalifornie, USA

Datum narození

27. června 1976 (Rak)
30 let

Kam si napsat o autogram

Tobey Maguire
c/o The Gersh Agency
232 N. Canon Drive
Beverly Hills, CA 90210

Výběrová filmografie (herecká)

Tato filmografie je generována z filmů, které jsou v naší databázi filmů.
2007Spider-Man 3 (Peter Parker/Spider-Man)
2006Dobrý Němec (Tully)
2004Spider-Man 2 (Spider-Man/Peter Parker)
2003Seabiscuit (Red Pollard)
2002Spider-Man (Peter Parker / Spider-man)
2001Jako kočky a psi
Don's Plum Bar (Ian)
2000Skvělí chlapi (James Leer)
1999Pravidla moštárny (Homer Wells)
Jízda s ďáblem (Jake Roedel)
1998Strach a hnus v Las Vegas (Hitchhiker)
Pleasantville: Městečko zázraků / Městečko Pleasantville (David / Bud)
1997Ledová bouře (Paul Hood)
Pozor na Harryho (Harvey Stern)
1993Život jednoho chlapce (Chuck Bolger)
Průměrné hodnocení 15 filmů ve filmografii je 72.8%.

Životopis

Skromnost a jakási civilní přirozenost. To je to, co ho dělá takovým nehvězdným. Anebo aspoň dělalo, když se objevoval jen v menších rolích v kvalitních, ale víceméně nenápadných filmech. Tobey na sebe nikdy neupozornil coby velký akční hrdina, anebo playboy. Jeho role představovaly obyčejné chlapce, sympatické kamarády odvedle, kterých se na ulici rádi zeptáte, co je nového, ale jediné, co vám po nich ukotví v mysli po zbytek dne, je jejich symp //<![CDATA[ //]]> ... zbytek textu
atický úsměv. Přesně takový byl i Tobey. A i když hrál skvěle, určitě by nikdy nikdo neřekl, že se jednou stane hereckou megastar s dvanácti a půl milióny za film.

Tobias Vincent Maguire, jak se jmenuje celým jménem, se narodil v kalifornské Santa Monice v červnu 1975. Jeho rodiče, sekretářka Wendy a kuchař Vincent ve svých teenagerských letech ještě ani nebyli sezdáni. A stejně rychle, jako se vzali, se i o dva roky později rozvedli. Tobey pendloval mezi nimi a dětství strávil cestováním mezi Kalifornií, Washingtonem a Oregonem. Škola Tobeymu nebyla příliš po chuti, jeho snem bylo stát se kuchařem. Chtěl totiž jít po stopách svého otce. Ale matka na něho tlačila, aby se na takovou dráhu nedával a zkusil radši herectví. Dala mu 100 dolarů, aby nemusel pro pár drobných tvrdnout v kuchyni a zapsal se na hodiny herectví. A Tobey, zatím ještě mladý a nerozvážný školák, se sebral a bez ukončené střední školy zamířil rovnou do Hollywoodu.

Jeho začátky byly televizní reklamy a hostování v různých televizních šou. Zahrál si v seriálech "Roseanne", "Blossom" a také v komedii společnosti Fox, GREAT SCOTT, ve které se dokonce zhostil hlavní role. Bohužel, GREAT SCOTT se kvůli neúspěchu dočkal svého konce ještě dřív, než se díky němu Tobey stihl zviditelnit na obrazovkách. Uvedeno bylo jen šest z třinácti hotových epizod. Ale to bylo znamení pro Tobeyho, že má na víc, než jen na šaškárny v televizi. Jeho první větší filmovou rolí bylo roku 1993 účinkování po boku Roberta De Nira a Leonarda DiCapria v dramatu DOSPÍVÁNÍ PO AMERICKU. Zde si jeho talentu všimli přední režiséři a zanedlouho mu dali větší šance. A mezi Leonardem a Tobeym překvapivě nebyla žádná závistivost a z dvojice se stali velcí kamarádi.

Těmi režiséry, kteří dali Tobeymu více prostoru, byli Ang Lee, Woody Allen a Terry Gilliam. A pokud není třeba vám je představovat, určitě se ani není třeba rozepisovat o tom, jaké nároky si tito mistři filmové režie uplatňují na svých hercích. A Tobey je v žádném směru nezklamal. Našli v něm vše, co potřebovali pro postavy mladíků ve svých filmech a obsadili ho do filmů, které vzbudily pozornost na světových filmových festivalech a překvapivě i u širokého diváckého publika. Ang Lee mu dal roli v LEDOVÉ BOUŘI, kde se ocitl v společnosti herců jako Kevin Kline, Sigourney Weaver, Elijah Wood a Joan Allen. A Woody Allen s Terrym Gilliamem ho obsadili do svých skandálních úletů, které se zařadili mezi nejvýraznější a nejosobitější snímky jejich filmografií. Tím Woodyho byl sexistický manifest POZOR NA HARRYHO! a tím Gilliamovým pestrobarevný halucinogenní trip s Johnnym Deppem, STRACH A HNUS V LAS VEGAS. Kdo by si jen toho 22-letého, nenápadného chlapce Tobeyho, asocioval s takový filmy, že?

Zajímavým stupínkem v Tobeyho kariéře byla událost z roku 1998. Leonardo DiCaprio a Tobey pomohli svému kamarádovi, režisérovi R.D. Robbovi, v realizaci jeho krátkometrážního experimentálního filmu DON'S PLUM BAR. A R.D. Robb se tento film bez jejich svolení rozhodl uvést do kin. Neexistovaly žádné smlouvy, které by mu to zakazovaly a díky účasti čerstvé titanicovské hvězdy DiCapria mohl R.D. Robb na filmu trhnout mimořádné peníze. Dvojice herců, kterým se právě slibně rozbíhala kariéra, však s uvedením do kin nesouhlasili z prostého důvodu - film DON'S PLUM BAR brali při jeho natáčení jako jednu velkou srandu, a tak jim nevadilo, že jeho obsahem bylo nezávazné posedávání skupinky kamarádů v baru (v baru s názvem Don's Plum) a rozebírání sexuální, alkoholové a drogové problematiky. Film byl zkrátka úplně o ničem a oba herci v něm byli vulgární a bavili se na úrovni nevychovaných zfetovaných spratků. Jinak řečeno - šlo o film, který mohl načisto znemožnit obě hvězdy a jeho režiséra učinit kontroverzně "slavným". Nastupující skandál nakonec skončil soudem, jehož výsledkem bylo kompromisní rozhodnutí poroty: "Film může být uveden do kin, ale jen mimo severoamerický kontinent." DON'S PLUM BAR se nakonec mimo Ameriku skutečně promítal, ale nedostalo se mu až takové reklamy (anebo "antireklamy"), aby si našel místo i někde jinde, než jen na filmových festivalech (kde plnil jen roličku malé štiplavé kontroverze).

Krátce po skončení trampot s DON'S PLUM BAR se Tobeymu jakoby za odměnu, naskytla možnost zahrát si první hlavní roli v celovečeráku. PLEASANTVILLE, snímek ze současnosti o sourozencích, kteří se ocitnou ve světe sitcomového televizního seriálu z padesátých let se zařadil k nejopěvovanějším filmům roku 1998 a pro Tobeyho i jeho filmovou partnerku, Reese Witherspoon, znamenal skutečný start jejich hereckých kariér. Reese se díky němu dostala až k světové hitovce VELMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI a Tobey k roličce v úspěšných PRAVIDLECH MOŠTÁRNY. A nebýt AMERICKÉ KRÁSY, tento kouzelný film Lasse Hallströma by se pravděpodobně stal oscarovou událostí roku.

No a to ostatní, co následovalo po oscarové nominaci za PRAVIDLA MOŠTÁRNY, už sahá až do dnešních dní, kdy si v našich kinech plete sítě Raimiho SPIDER-MAN. Tobey dostal za svou roli 4 milióny dolarů a obratem si v Hollywoode koupil tři a půl milionovou rezidenci. Film trhl všechny existující kasové rekordy a už se připravují dvě pokračování, za které dostane Tobey dohromady 26 milionů dolarů (!). Tobey je ztělesněním amerického snu. Nikdy mu nikdo nedal nic zadarmo a nikdo z jeho známých mu nikde nevyšlapal žádny chodníček. Možná právě proto si tento enormní úspěch zasloužil. A možná právě proto ještě stále působí tak nehvězdně, jako nějaký ten sympatický kamarád odvedle. Nepije, nekouří, cvičí jógu a jeho největším hobby je vaření vegetariánských jídel podle vlastních receptů. Zkrátka takový obyčejný, sympatický kamarád odvedle, který k životnímu štěstí nepotřebuje ani deset služebných, ani žádné divoké noční flámy s jeho starým kamarádem Leonardem.

Martin Pomothy (ČSFD) //<![CDATA[ //]]>

Odkazy do internetu

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama